Back to top

Nastavení přesného času

Proč je důležité nastavit si správně systémový čas? 

U nabídek vám zobrazujeme čas do jejich konce. Zvlášť u aukcí, kdy přihazujete těsně před jejich koncem, je čas klíčový. Pokud se pak díváte na čas na vašem zařízení, ne na odpočet v nabídce, nemusíte stihnout přihodit. Servery Aukra jsou seřízeny podle protokolu NTP. K nastavení přesného času na Vašem počítači můžete využít právě tento protokol.

Protokol NTP (Network Time Protocol) slouží k synchronizaci času vnitřních hodin v počítači. Pro přesný čas na Vašem počítači musíte mít nainstalovaného NTP klienta (ten je automaticky obsažen v operačních systémech Windows 2000, XP a vyšších) a Váš počítač musí být připojen k Internetu.

Zjednodušeně se jedná o to, že NTP server předává NTP klientům informaci o přesném času. Tím se vlastně dostane přesný čas do Vašeho počítače.

Podle jakého času se řídí Aukro?

Aukro využívá pro přesné zobrazení času UTC+2 neboli Koordinovaný světový čas, který je nastaven podle našeho časového pásma (+2). Tímto zaručujeme, že u aukcí bude vždy přesný čas. Výjimka nastává v případech, kdy uživatel používá VPN, popřípadě jeho prohlížeč nepodporuje námi používaný protokol. V tomto případě používáme čas, který jde z Vašeho počítače a nemusí tedy přesně sedět s UTC+2, doporučujeme tedy, nainstalovat do Vašeho počítače jiný webový prohlížeč, například Google Chrome nebo Mozilla Firefox. Ujistěte se také, že Vás prohlížeč má nejnovější aktualizace.

Návody jak nainstalovat prohlížeče:

Chrome

Mozilla Firefox

Opera

Seznam NTP serverů, které používá Aukro:

 • ntp.master.cz
 • ntp2.master.cz
 • ntp.nic.cz
 • tik.cesnet.cz
 • tak.cesnet.cz

Návod na nastavení přesného času pro uživatele operačního systému Windows 10:

 1. Klikněte pravým tlačítkem myši na hodiny v dolní liště.
 2. Zvolte Upravit datum a čas.
 3. V Souvisejícím nastavení dole klikněte na Další možnosti pro datum, čas a místní nastavení.
 4. V kategorii Datum a čas vyberte Nastavit čas a datum. V záložce Datum a čas klikněte na tlačítko Změnit časové pásmo a z rolovacího menu si zvolte vámi požadované pásmo. Potvrdíte OK.
 5. V záložce Čas v Internetu klikněte na Změnit nastavení.
 6. Klikněte na Použít a potom na OK.