Back to top

Neoriginály mincí bez označení „kopie“, „reprodukce“ či „novoražba“ a falza mincí

Neoriginály mincí na Aukru není možné prodávat bez jasného označení, že se jde o kopii, reprodukci nebo novoražbu. Kopie, novoražby a reprodukce mincí smí být nabízeny pouze v kategorii Sběratelství › Numismatika › Kopie mincí.

Zakázán je prodej falzifikátů mincí, které jsou záměrně vyrobeny s úmyslem vydávání nepravé mince za pravou. Takový prodej by mohl uvést kupujícího v omyl, že se jedná o minci pravou.

Pro upřesnění použitého názvosloví uvádíme stručné vysvětlení pojmů:

Falsum = padělek mince (záměrně vyrobený neoriginál s úmyslem vydávat nepravou minci za pravou). V případě falza mincí chybí například označení z mincovny, tzv. mincovní značky, které by prokazatelně signifikovaly danou minci jako mince nebo je mincovní značka padělaná = neúplná, pozměněná nebo má znaky navíc či některé znaky chybějí.

Máte-li podezření, že v aukci je nabízeno falzum mince, můžete nás na aukci upozornit prostřednictvím kontaktního formuláře.

Novoražba = nově ražená mince dle původní předlohy (nevykazuje žádný rozdíl oproti původní minci), mince zpravidla bývá nepoužitá, tedy nevzatá z oběhu, což je znát z jejího stavu (je krásně lesklá, čistá, bez škrábanců aj. znaků užívání).

Reprodukce = jedná se o státem uvolněnou ražbu mince, kdy je tato vyrobena dle původní předlohy a již z mincovny je prokazatelným způsobem označena (např. otvor v minci, mincovní značky, atd.), reprodukce mince je přímo určena pro muzejní, studijní nebo dárkové účely.

Kopie mince = napodobenina mince, která je od "pravé" nebo-li původní, originální mince rozlišena, zpravidla se používají mincovní značky, dle kterých je jednoznačně patrné, že se jedná o kopii, nikoli o pravou minci. Používají se také jiné kovy nebo je základní kov pouze potažen tím kovem, ze kterého je vyrobena originální mince.