Back to top

Jak mohu zabezpečit svůj počítač?

Abyste mohli bez obav používat svůj počítač a data v něm uložená, je potřeba dodržovat několik bezpečnostních zásad:

Udržujte svůj operační systém a programy aktualizované. Díky tomu odstraníte bezpečnostní chyby, které mohou Váš počítač ohrozit. Pokud používáte operační systém Windows, je dobré mít zapnuté automatické aktualizace, které vás samy upozorní na dostupnou aktualizaci a provedou její instalaci.

Nainstalujte si bezpečnostní software. Zajistíte tím ochranu vůči virům, spyware a adware. Udržujte tyto nástroje aktualizované - jen tak budou mít smysl

Tipy na programy:

  • Antivirové programy. Viry mohou zpomalit Váš počítač, smazat uložená data anebo odesílat zprávy z Vašeho počítače. Antivir Vám pomůže vyléčit Váš počítač a aktivně jej chránit proti napadení.
  • Spyware, Adware. Spyware a adware jsou speciální programy, které stahují a instalují další škodlivý software bez vědomí uživatele (backdoory, trojany, viry, "vykrádače hesel"), příp. mohou způsobit změnu chování internetového prohlížeče - běží pomaleji, odkazuje na jiné stránky, než které požadujete, mění startovací stránku, mění položky v oblíbených, obtěžuje s reklamou atd.
  • Firewall. Firewall je specializovaný software, který chrání Váš počítač před neautorizovaným přístupem na Váš počítač z internetu.

Neotevírejte podezřelé přílohy v e-mailech a nenavštěvujte podezřelé stránky. Pokud Vám přijde podezřelý či nevyžádaný e-mail s přílohou, neotevírejte ji a e-mail smažte. S velkou pravděpodobnosti tato příloha obsahuje virus. I když odesílatel zprávy Vám je známý, zkontrolujte předmět zprávy, případně se odesílatele zeptejte, zda Vám takovou přílohu opravdu posílal.