Back to top

Varování před podvodným jednáním směřující ke zneužití přístupových údajů

V poslední době čelíme na Aukru pokusům vedoucím ke zneužití přístupových údajů uživatelů. Předchozím krokem bývá velmi často zneužití emailové schránky, ze které pachatel následně získá přístup do Aukro účtu.

Ke zneužití dochází nejčastěji návštěvou podvržených webových stránek. 

V případě, že dojde k napadení Vašeho Aukro účtu nebo e-mailové schránky, pod kterou jste na Aukru registrováni, neprodleně nás kontaktujte!

Jak se chránit?

1. Nikomu nesdělujte Vaše přihlašovací údaje.
2. Zadávejte přihlašovací údaje pouze na přihlašovacích stránkách, které znáte a běžně používáte.
3. Neotvírejte podezřelé e-mailové zprávy.
4. Pokud se již na detail e-mailu dostanete, neklikejte na odkazy, které zpráva obsahuje. I když ze stránky, kam Vás odkaz přesměruje, ihned odejdete a nic nevyplníte, i tak může dojít ke zcizení přihlašovacích údajů!
5. Nereagujte na výzvy k nákupu dalšího zboží na stránkách, jejichž odkaz Vám neznámá osoba zašle e-mailem nebo prostřednictvím sociálních sítí (např. přes Facebook).
6. Věnujte pozornost zejména novým webovým stránkám, které navštěvujete, a odkazům, které na nich otevíráte.

Jak poznám podezřelý e-mail nebo zprávu?

Emailová adresa je pozměněná často na podobnou té, ze které běžné s protistranou komunikujete. Aukro komunikuje výhradně z adres končících @aukro.cz (např. oznameni@aukro.cz). Adresy končící na @aukrro.cz (zdvojené písmeno) nejsme my! 

Obsahem emailu nebo zprávy je žádost o přihlášení na jiné než standardní stránce subjektu nebo žádost o zaslání osobních údajů v odpovědi. Aukro po Vás nikdy nebude vyžadovat zadání přihlašovacích údajů jinde, než na stránce pro přihlášení: https://aukro.cz/prihlaseni. Nikdy po Vás nebudeme chtít zaslat Vaše doklady v odpovědi na zaslanou zprávu.

Obsahem emailu nebo zprávy je nabídka nebo přímo výzva k zakoupení dalšího zboží na podvodném odkazu. Adresu, kam odkaz směřuje, si můžete ověřit najetím myší na odkaz. V prohlížeči poté uvidíte celý url odkaz vlevo dole v samostatné liště.

Příklady adres, jak mohou vypadat podvržené webové stránky vydávající se za platformu Facebook:

http://faccebookk.8u.cz/
http://faceboook.php5.cz/
http://facerbook.trialhosting.cz/

Podvodníci mohou pro přístup k Vašemu Aukro účtu zkusit využít napadení a ovládnutí Vašeho e-mailového či Facebook účtu.
Jak poznat, že někdo napadl můj e-mailový účet? (Seznam.cz)
Zásady bezpečného chování na internetu (Seznam.cz)

Jak snížit riziko u svých nákupů? Využijte Bezpečnou Aukro platbu.

Připravili jsme pro Vás tento nástroj, díky kterému se můžete vyhnout situacím, kdy prodejce pošle jiné zboží, nebo po obdržení platby zboží nedodá. Mimoto je průběh nákupu u této platební metody pro Vás jednodušší. Nemusíte žádat prodejce o platební instrukce a čekat na dodání zboží, případně se dohadovat o vrácení peněz, pokud není něco v pořádku.

Po vybrání Bezpečné Aukro platby a zadání platebních údajů, peníze odcházejí na účet Aukra, kde budou v úschově. Pokud je doručené zboží v pořádku, obdrží prodejce peníze za zboží. Další informace k bezpečné Aukro platbě najdete v Nápovědě.

V případě podezření a nejasností nás kontaktujte!

Aukro tým