Back to top

SPAM - Kupující mi za mé zboží nabídl velice lákavou částku, ale zboží mám zaslat do zahraničí

Standardně se podvodné nigerijské e-maily, zvané také SCAM 419,  vyznačují žádostí o pomoc s převodem větší částky peněz získané například dědictvím či výhrou v loterii, kdy je adresátovi slíbena finanční odměna.

Na Aukru se setkáváme s obdobou těchto e-mailů. Prodejcům na Aukru, kteří vystavují drahé zboží (mobilní telefony, počítače, elektroniku, zlato apod.), jsou zasílány nabídky ke koupi zboží. Nabízená částka často převyšuje požadovanou cenu a je tedy velmi lákavá. Zájemce požaduje uzavření obchodu mimo Aukro.

E-maily jsou psány zpravidla lámanou češtinou (pochází z překladače) nebo v angličtině. Často přicházejí z uživatelských účtů, které byly registrovány teprve před nedávnem. Je však třeba být obezřetní i v případě, že Vás takto kontaktuje hodnocený uživatel Aukra. Obvykle je pro první kontakt využit formulář Zeptat se prodejce, který je umístěn v každé nabídce. Podvodný email Vám však může být zaslán i přímo na Vaši e-mailovou adresu, pokud ji uvedete například do popisu své nabídky či do stránky Informace od prodejce.

Platba má být provedena přes Western Union, BidPay, MoneyGram nebo přes jiné platební on-line systémy. Podvodníci pak často zasílají padělané dokumenty či potvrzení o platbě, aby vzbudili dojem zaplaceného zboží, a nutí prodejce k jeho zaslání, většinou do afrických zemí, do Anglie, na Ukrajinu apod..

Nikdy v takovýchto případech nezasílejte zboží dřív, než budete mít na svém účtu připsané peníze.

Pokud podobnou nabídku dostanete, nereagujte na ni. Zároveň nás prosím o celé záležitosti informujte přímo přes kontaktní formulář.